poniedziałek 14 Paź 2019

Rozwód - prawnik rodzinny

Decyzja zapadła – rozwodzisz się. Nie było łatwo zdecydować się na tak radykalny krok, a to, co czeka Cię podczas sprawy rozwodowej również nie będzie proste. Postępowanie sądowe, pisanie pozwu, przesłuchiwanie świadków, mediacje i walka o podział majątku – jeśli zagadnienia prawne kojarzą Ci się głównie z serialem o Ally McBill możesz czuć się zagubiony. Co zatem robić? Najlepiej już na wstępie poszukać dobrego prawnika. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

1. Zdefiniuj swoje potrzeby 

Czy Twoja sprawa rozwodowa będzie krótka czy długa? Jesteś w stanie dojść do ugody ze swoim byłym małżonkiem lub małżonką podczas mediacji czy też będziecie zawzięcie walczyć na sali sądowej? Macie małoletnie dzieci? Jak zamierzacie podzielić się opieką nad dziećmi i wspólnym majątkiem? Zadaj sobie wszystkie te pytania, szukając prawnika, który poprowadzi Twoją sprawę rozwodową. Jeśli w skład wspólnego majątku wchodzą nie tylko mieszkanie i majątek ruchomy, ale np. udziały w funduszach inwestycyjnych, prawa autorskie, warto rozejrzeć się za specjalistą, który ma doświadczenie w sprawach wymagających takiego „zarządzania” finansami. Przeanalizuj historię swojego związku i zastanów się, jakiego postępowania możesz spodziewać się po drugiej stronie sprawy rozwodowej.

 

2. Zadbaj o dobro dzieci

Choć brzmi to jak truizm, to właśnie o komfort i samopoczucie dzieci musisz zadbać w pierwszej kolejności. Rozwód wiąże się z ogromnym stresem – zarówno dla dzieci jak i rodziców. Pamiętaj, by kontrolować swoje emocje i zapewnić dzieciom odpowiednie wsparcie psychiczne – a w razie potrzeby również psychologiczne. Zastanów się, jak wyobrażasz sobie Wasze relacje po rozwodzie. Czy zależy Ci na wyłącznej opiece nad dziećmi? A może bierzesz pod uwagę opiekę naprzemienną? W jaki sposób będziecie z byłym małżonkiem dzielić się obowiązkami i kosztami utrzymania dzieci? Większość tych kwestii możecie ustalić między sobą i zaprezentować w sądzie gotowy plan wychowawczy. W przypadku starszych dzieci, możliwe jest, że zostaną powołane na świadków, by same mogły zadecydować, gdzie chcą zamieszkać po rozwodzie.

 

3. Porozmawiaj z rozwiedzionymi przyjaciółmi

Ktoś z Twojego najbliższego otoczenia ma za sobą rozwód? Namów go, by podzielić się z Tobą doświadczeniami z tego okresu. Nie bój się pytać – jeśli nie wiesz, co może Cię czekać na sali sądowej, albo o co pytać prawnika, relacja osoby, która ma to już za sobą może być bardzo cenną podpowiedzią. Zapytaj, czy Twój znajomy jest zadowolony z usług prawnika, z którym współpracował. Zastanówcie się wspólnie, jakie kryteria – poza honorarium – mogą być istotne przy jego wyborze.

Na Dolnym Śląsku: Wrocław rozwód - pomoc prawna.

Partnerzy:

Porady prawne

Zamieszczone na serwisie porady prawne są jedynie opisem problemów związanych z prawodawstwem polskim.

Poszczególne artykuły zostały przesłane przez internautów - nie gwarantujemy, iż artykuły te są rzeczowo i prawidłowo przygotowane.